გაკვეთილის გეგმა
მათემატიკაში
ძევერის საჯარო სკოლა
13. 05. 2013.
1-ლი კლასი
მასწავლებელი: ლალი მახანაშვილი
თემის სახელწოდება
|
შემაჯამებელი ტესტი მათემატიკაში
|
გაკვეთილის
სასწავლომიზნები
|
მოსწავლეები
:
·
გამოიყენებენ სასწავლო წლის განმავლობაში შეძენილ ცოდნას, შეასრულებენ
შეკრება-გამოკლებას 20-ის ფარგალში, აღწერენ გეომეტრიულ ფიგურებს.
·
ისტ კომპეტენციების გამოყენება ტესტზე მუშაობისას.
მასწავლებელი:
·
ტესტის შესრულებაზე დაკვირვება, რეაგირება აღმოჩენილ პრობლემებზე .
|
მისაღწევი შედეგები
|
მათ 1.3. მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთთან დააკავშიროს
თვლა, რიცხვებს შორის დამოკიდებულებები და შეკრება -გამოკლების მოქმედებები.
მათ.1.6. მოსწავლეს შეუძლია ბრტყელი გეომეტრიული ფიგურების
გამოსახვა და ობიექტთა ურთიერთმდებარეობის ამოცნობა.
ისტ. 1.1. მოსწავლე ფლობს ინფორმაციულ და საკომუნიკაციო
ტექნოლოგიებთან დაკავშირებულ ძირითად ცნებებსა და ოპერაციებს.
|
მიმდინარეობა
აქტივობები და დრო
|
აქტივობა 1.შესავალი საუბარი - მთელ კლასთან, 3-4 წუთი.
მასწავლებელი
მოსწავლეებს განუმარტავს,რომ ტესტი შედგება 10 საკითხისაგან, უნდა მოძებნონ და დააფიქსირონ სწორი პასუხი,ტესტზე მუშაობისთვის
აქვთ დრო 25 წუთი, ტესტის დასრულების შემდეგ ასრულებენ ოპერაციას ,,შეტანა“და უგზავნიან მასწავლებელს.
აქტივობა 2.ტესტზე მუშაობა -ინდივიდუალური, 1:1, 25 წუთი.
მოსწავლეები
მუშაობენ ქსელში: მასწავლებელი უგზავნის წინასწარ მომზადებულ ტესტს, მოსწავლეები
ასრულებენ და უგზავნიან მასწავლებელს.
აქტივობა 3. გაკვეთილის შეჯამება - წყვილებში, მთელ კლასთან,
4-5 წუთი.
მასწავლებელი
მოსწავლეებს უგზავნის შემოწმებულ ტესტს,მოსწავლეები ნახულობენ,პოულობენ შეცდომებს
საკუთარ და მეყწვილის ნაშრომში, მსჯელობენ შესრულებულ სამუშაოზე.
|
შეფასება
|
დაკვირვებით,
ბუკის საშუალებით.
|
რესურსები
|
ბუკში
მომზადებული ტესტი, ბუკები, როუტერი.
|
გაკვეთილის გეგმა ქართულ ენაში
1-ლი კლასი ძევერის
საჯარო სკოლა
მასწავლებელი-ლალი მახანაშვილი
10.04.2013 წელი
თემის სახელწოდება
|
ვასო და ჩიტი
|
||||||||||||
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
|
მოსწავლეებმა შეძლონ:
·
ტექსტის წაკითხვა და გაგება;
·
დამოკიდებულების გამოხატვა წაკითხული ტექსტის მიმართ;
·
დამოუკიდებლად გაიგონ სავარჯიშოს პირობა;
·
ისტ-ის, ტექსტური რედაქტორის გამოყენება მასწავლებლის მიერ განხორციელებული აქტივობისას.
|
||||||||||||
სწავლის შედეგები
|
ქართ. 1. 7. მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
·
ხმამაღლა (მთლიანი სიტყვებით ან დამარცვლით) კითხულობს
მარტივი წინადადებებით შედგენილ მცირე ზომის ტექსტებს;
·
წინადადებების საზღვრების შესაბამისად აკეთებს პაუზას;
·
აგრძელებს სხვის მიერ დაწყებულ კითხვას სათანადო ადგილიდან.
ქართ. 1. 8.მოსწავლეს შეუძლია
პრაგმატული ხასიათის მარტივი ტექსტის (ინსტრუქციის, ...) წაკითხვა და გაგება.
·
დამოუკიდებლად იგებს სავარჯიშოს პირობას.
ისტ. 1.
მოსწავლე ფლობს ისტ - თან დაკავშირებულ ძირითად ცნებებს და ოპერაციებს.
|
||||||||||||
მიმდინარეობა
აქტივობები და დრო
|
I.
გონებრივი
იერიში__ მთელ კლასთან, 5-7 წუთი.
მასწავლებელი
მიმართავს კლასს:
__რომელ ფრინველზე წავიკითხეთ ტექსტი წინა გაკვეთილზე?
__ოფოფი როგორი
ფრინველია?
__რატომ არის
ოფოფი გარეული ფრინველი?
__რამდენიმე
სიტყვით აღვწეროთ ოფოფი (ტანი-პატარა, ნისკარტი-გრძელი, ქოჩორი_ლამაზი, ბუმბული-ჭრელი)
__ოფოფი გადამფრენი
ფრინველია ,თუ ჩვენთან დამრჩენი?
__რატომ ვუწოდებთ
გადამფრენ ფრინველს?
__შეგიძლიათ
დამისახელოთ ჩვენთან დამრჩენი ფრინველები?
__რა ვიცით
ბეღურას შესახებ?
ამის შემდეგ
მასწავლებელი მოსწავლეების ყურადღებას მიმართავს ბუკის ეკრანებისკენ.
II.
ტექსტზე მუშაობა__ქსელში
მუშაობა, მთელ კლასთან, 10 წუთი.
1.
სათაურის მიხედვით ვარაუდის გამოთქმა;
2.
ტექსტის სანიმუშო წაკითხვა მასწავლებლის მიერ;
3.
ხმამაღალი გუნდური კითხვა;
4.
შერჩევითი კითხვა;
5.
გამოკრებითი
კითხვა;
6. კითხვა-პასუხი.
დამოკიდებულების გამოხატვა.
III.
განტვირთვის
წუთები,თამაში ,,აფრინდა, აფრინდა...“ __მთელ კლასთან, 3-4 წუთი.
IV.
სავარჯიშოს
შესრულება -ინდივიდუალურად, 5-7 წუთი.
V.
ნახატის
,,მტირალა ვასო“ გაფერადება- ინდივიდუალურად, 5-7 წუთი.
|
||||||||||||
შეფასება
|
·
რუბრიკის გამოყენებით
·
განმავითარებელი ზეპირი კომენტარებით.
|
||||||||||||
რესურსები
|
აქტივობა
I.დაფა, ცარცი.
აქტივობა II.პროგრამა
Microsoft POVERPOINT-ი, ბუკი-15
ცალი,როუტერი.
აქტივობა III. ---
აქტივობა IV.პროგრამა Microsoft Word-ი, ბუკები.
აქტივობა V.გასაფერადებელი
ნახატი ,,მტირალა ვასო“, ფერადი ფანქრები
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий